Garnitur- pielęgnacja

Porady krawieckie » Garnitur- pielęgnacja

  • garnitur
    garnitur
  • dopasowanie koszul
    dopasowanie koszul

 

 O pielęgnacji garnitury i nie tylko.

Garnitur to nie jest tania rzecz, dlatego trzeba właściwie o niego dbać. 

Jesli nie zakładasz garnituru zbyt często, to warto trzymać go w pokrowcu/ worku foliowym żeby się nie kurzył. Nawet na ubraniach wiszacych  w zamknietej szafie może osiadać kurz. Widać to najczęściej na ciemnych ubraniach, zwłaszcza na kołnierzach i ramionach marynarek.  

Dla ładnego zapachu ubrań można powiesić woreczek z lawendą lub inny zapach, który Wam pasuje np. świeży zapach zielonej herbaty. 

A lawenda oprócz ładnego zapachu odstrasza również mole. I to jest istotne dla posiadaczy wełnianych ubrań. Potem nie widomo skąd wzięły się dziurki w ulubionych swetrach lub marynarkach a to przez tem małe latające stworzenia ;). Zapachy do szafy są teraz do kupienia w niemal każdej drogerii. 

Jeśli garnitur wymaga odświeżenia lub czyszczenia to polecam oddawać do pralni  w komlpecie. Niezależnie od tego, która część wymaga czyszczenia. Zazwyczaj to spodnie szybciej się brudzą, zwłaszcza doły nogawek. Ale jeżeli będziecie oddawać do pralni często tylko np. spodnie, to zauważycie, że po jakimś czasie marynarka i spodnie będą różniły sie kolorem/ odcieniem!!! 

 Kolejna ważna sprawa to prasowanie. Dotyczy to zwłaszcza spodni gariturowych. Jeśli są zawieszone na wieszaku na pół zawsze przed założeniem trzeba je podprasować w miejscach zagnieceń. Czasami jeśli zakładamy spodnie po raz kolejny to trzeba rozprasować zwłaszcza nogawki, żeby nie wychodzić z domu z już widocznymi zagnieceniami pod kolanami. Przy prasowaniu należy uważać żeby nie nabłyszczyć materiału zbyt gorącym żelazkiem. Najlepiej stostować nakładkę teflonową na żelazko (pisałam o niej w innym wpisie), którą można kupić nawet w hipermarkecie. A jeśli nie nakładka to zalecam prasować przez bawełniane płótno. Można je lekko zwilżyć wodą, wtedy łatwiej rozprasujemy zagniecenia materiału lub zaprasujemy kanty.  

 Na rynku dostepne są również preperaty w sprayu do odświeżania ubrań. Istotna sprawa zwłaszcza dla palaczy lub osób przebywających z palącymi. 

Oprócz nienagannego wyglądu ubrania można pomyśleć również o formie. Z racji zawodu często o tym wspominam, bo wiem jak jeszcze niewiele osób zwraca na to uwagę, przymykając oko na przy długie spodnie lub rękawy w marynerce, za szerokie nogawki lub niedopasowaną koszulę pod marynarką. Czasem niewielki przeróbki niesamowicie pomagają zmienić na lepsze wygląd, wyszczuplić, podkreślić sylwetkę. 

 

Ubranie to wizytówka, więc warto o nie należycie zadbać. 

 

Jeśli macie pytania dotyczace ubrań, pielęgnacji, prasowania, preparatów do pielęgnacji,  dopasowania ubrań, szycia na miarę lub innych rzeczy związanych z ubraniami, potrzebujecie porady/ profesjonalnej oceny obiektywnej osoby serdecznie zapraszam do kontaktu.

Chętnie odpowiem na pytania, podpowiem jak  ułatwić sobie życie i wyglądać lepiej;).

pozdrawiam ciepło Agnieszka